Od Windows k MacBooku

Od Windows k MacBooku: Příběh úspěšného přechodu a nekonečného WoW efektu

V roce 2020 jsem opustil svět Windows a desktopů za tichý chod, přenositelnost a výkon. Jak mě MacBook učaroval a proč lituji těch, kdo se ještě neodhodlali k přechodu?

Obsah článku:

Sbohem Windows

přechod windows na mac informace

Ještě před čtyřmi lety jsem fungoval jedině na Windows, který byl v kombinaci s výkonným desktopem bezkonkurenční. Alespoň pro moje potřeby. Práce s textem, tabulky a videa, sem tam nějaká hra.

Dedikovaná grafika, rychlý procesor a dostatečný počet RAM vždy zajistily pohodovou službu. Nepřítelem byl ale hluk a teplo. I sebelepší bedna tichý provoz nikdy nezajistí, o víření prachu nemluvě. Jakmile jsem přestal i „sem tam“ hrát, logicky jsem se začal dívat po MacBooku.

„WoW efekt“ byl neuvěřitelný. A co mě více překvapuje – trvá až dodneška. Fakt.

Wow efekt

MacBook Pro (13palcový, 2017, dva porty Thunderbolt 3)

Mým prvním Macem byl 13palcový MacBook Pro (rok 2017). Tenké a lehké šasi, minimální zdvih kláves, detailní a jasný displej, touchpad… Takhle bych mohl pokračovat ještě dva tři řádky. Wow efekt se dostavil se vším všudy. Byl jsem nadšený. Z jeho ceny už tolik ne 🙂.

Začal jsem postupně kombinovat práci na MacBooku a stolním PC s Windowsy. Oním rozhodujícím momentem byl střih videa.

Konec desktopu

informace Konec PC a Windows

Můj desktop měl výkonnou GPU, která zvládala i nejnovější AAA hry. Střih videa už vázl, devastující byla editace 4K videí. Prostředí Wondershare Filmora se začalo trhat až do neúnosnosti. Trpělivost začala docházet.

V roce 2020 jsem si pořídil nový MacBook Air s M1 čipem od Apple. Tohle byl další zlom – krásný a neuvěřitelně výkonný kompaktní stroj, navíc bez větráků. A celodenní výdrž.

Všude se mluvilo o best ever výkonu, nano milnících. A tak jsem zkusil poprvé iMovie. No a od té doby jsem nestříhal videa na ničem jiném. Při editaci se obraz netrhal, práce s touchpadem byla neuvěřitelně intuitivní a rychlá, export i delšího videa byl otázkou několika minut. Prostě neuvěřitelné!

Desktop šel tím pádem hodně do ústraní. Hry jsem už delší dobu nehrál, tak nedávalo smysl Windows ani zapínat.

Propojení s externím monitorem

13″ displej samozřejmě není žádná sláva. Na vyřízení pošty a komunikaci OK, ale na pravidelnou a náročnou práci to není ono. Řešení představuje propojení MacBooku s externím monitorem. Jak na to? Stačí si koupit USB-C kabel, který je schopen přenášet obraz na monitor. To je všechno.

S externím monitorem se mi pracuje výrazně lépe. „Na jedno podívání“ vidím všechna čísla v tabulce, texty, výstupy z CRM… Navíc se nehrbím a větší text moje oči také oceňují. Nemluvě o tom, že MacBook jede svižně a tiše. Odemykání pomocí otisku prstů je luxus.

Lituji vás

hmotnost běžných notebooků vs macbook

Nespornou výhodou nových MacBooků je jejich (ne)velikost a nízká hmotnost (1,2 kg). Věřte tomu, že rozdíl půl kila i na kratší trase prostě poznáte. 13palcový Mac je na transport skvělý. Stejný zážitek si odnáším i během přenášení mezi patry a kancelářemi.

Koho lituji? Po kavárnách vysedává stále dost těch, kteří datlují do „nadčasových“ notebooků. Nedokáži si už ani představit, že bych se každodenně smýkal s dvoukilovým NB. Vlastně i nabíječka bude během dne také potřeba. To je min. další kilo navíc. K tomu ještě taška.

Shrnutí výhod a nevýhod

Tady je přehled výhod a nevýhod MacBooku. Vycházím z letité osobní zkušenosti.

Klady

Přenositelnost a nízká hmotnost
Špičkový výkon a tichý chod
Spolehlivost
Celodenní výdrž
Není nutné naplno využívat Apple ekosystém (já nevyužívám)

Zápory

Musíte překonat strach ze změny (Windows na MacOS)
Více RAM a větší disk = vysoká investice

 

 

Zdroje a inspirace:
vlastní zkušenosti od roku 2017
https://apple.com/